دسته بندی نشده

نحوه عصب کشی دندان

نحوه عصب کشی دندان

ساختار دندان به چه شکل است؟

هر دندان از دو قسمت به نام تاج و ریشه تشکیل شده است. می‌ توان گفت قسمتی که داخل لثه است، ریشه نام گرفته و قسمت بیرونی تاج می‌ باشد. تاج نیز از مینا و عاج ساخته شده است (مینا قسمت بیرونی و عاج قسمت درونی تاج است). زیر عاج ناحیه‌ ای به نام اتاق پالپ است که درون آن رگ‌ های خونی و اعصاب دندان قرار گرفته‌ اند. به عبارتی اتاق پالپ، بافت نرم دندان می‌ باشد. حال اگر پوسیدگی به اتاق پالپ برسد، تنها راه درمان، عصب‌ کشی است که شامل برداشتن پوسیدگی، زدودن عفونت‌ ها و ترمیم می‌ باشد. مراحل عصب‌ کشی را در ادامه توضیح می‌دهیم.

عصب کشی چیست؟

عصب‌کشی یا اندودنتیکس (Endodontics) فرایندی است که در آن عصب دندان که ممکن است به دلیل ترمیم ناکامل، التهاب، یا آسیب از دست رفته باشد، حذف و جایگزین می‌شود. این فرآیند به عنوان عصب کشی دندان نیز شناخته می‌شود. در زیر، مراحل اصلی عصب‌کشی دندان:

۱.تشخیص و تصویربرداری:

قبل از شروع عصب‌کشی، پزشک اطلاعات دقیقی از دندان مورد نظر باید بدست آورد. این اطلاعات شامل تصویربرداری با پرتو X، مانند پانوراما و رادیوگرافی دندان، و بررسی‌های کلینیکی از جمله تپش دندان، درد، و آزمایش‌های حسی است.

۲.بخش‌کردن (Isolation):

در این مرحله، دندان و محیط آن از دیگر دندان‌ها و رطوبت جدا می‌شود تا بهترین شرایط برای انجام عصب‌کشی فراهم شود.

۳.آمدن به حفره عصب (Access Cavity):

پس از بخش‌کردن، پزشک یک حفره به دندان ایجاد می‌کند تا به عصب دسترسی پیدا کند. این حفره عصب بر روی دندان به نام “پانتوم” یا “کاویتی” نیز شناخته می‌شود.

۴.حذف عصب (Removal of the Pulp):

پس از دسترسی به حفره عصب، عصب دندان (پولپ) حذف می‌شود. این کار به وسیله ابزارهای اختصاصی به نام فایل‌های عصب‌کشی و شستشوهای خاص انجام می‌شود.

۵.تمیزکاری و شستشو (Cleaning and Irrigation):

پس از حذف عصب، داخل دندان با شستشوی محلول‌های ضدعفونی کننده تمیز می‌شود تا باقیمانده باکتری‌ها و بافت‌های آلترده حذف شوند.

۶.پر کردن ریشه (Root Filling):

بعد از تمیزکاری، ریشه دندان با مواد اختصاصی پر شده و بسته می‌شود تا جلوگیری از ورود باکتری به داخل ریشه دندان.

۷.تعویض کامل دندان (Restoration):

در نهایت، دندان با یک ماده حشوی مانند آمالگام یا کامپوزیت پر می‌شود تا سلامت و قوی ماندن آن تضمین شود.

پس از انجام عصب‌کشی، ممکن است دندان حساسیت داشته باشد که با مراقبت‌های معمولاً در خانه یا توسط پزشک دندان‌پزشک مدیریت می‌شود. همچنین، در بعضی موارد، پزشک ممکن است بخشی از ریشه را نیز حذف کرده و دندان را ترمیم کند.

آیا عصب کشی درد دارد؟

برای پاسخ به این سؤال باید آستانه تحمل درد هر شخص را در نظر بگیریم، ولی با وجود دارو‌های بی حسی باکیفیتی که در حال حاضر وجود دارد معمولاً درد چندانی در هنگام عصب‌ کشی حس نمی‌ شود. مانند: در تمام اعمال دندانپزشکی ممکن است صدای فرز و تمیز کردن کانال‌ های عصبی کمی آزار‌دهنده باشد، ولی قابل تحمل است و درد ندارد.

آیا بعد از عصب‌ کشی نیاز به روکش دندان داریم؟

تقریباً تمام دندانپزشکان بعد از انجام عصب‌ کشی به بیمار توصیه می‌ کنند برای استحکام بیشتر دندان از روکش استفاده کنند. برای عصب ‌کشی قسمت زیادی از دندان برداشته میشود و با مواد مخصوص پر می‌ شود بنابراین دندان ضعیف می‌ گردد و ممکن است با جویدن غذا دوباره آسیب ببینید یا بشکند. برای همین بهتر است از روکش استفاده کنید. اگر برای عصب‌ کشی قسمت زیادی از دندان برداشته نشود، طبق تشخیص دندانپزشک استفاده از روکش ضرورتی ندارد. همچنین دندان‌ های جلویی معمولاً بعد از عصب‌ کشی با کامپوزیت ترمیم می‌ شوند. پس نتیجه می‌ گیریم که اگر بخش زیادی از دندان از بین نرفته باشد، نیازی به روکش ندارید.

عمر دندان پس از عصب ‌کشی چقدر است ؟

دندان عصب‌ کشی شد نیاز به مراقبت‌ های بیشتری دارد. همچنین با استفاده از روکش می‌ توان استحکام و عمر دندان را افزایش داد. اگر پس از عصب‌ کشی بهداشت دهان و دندان را به دقت رعایت کنید، عمر دندان به ۱۰ سال یا بیشتر هم خواهد رسید. کافی است روزی سه بار بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید و نخ دندان بکشید همچنین از مصرف خوراکی‌ های چسبنده مانند پاستیل، آبنباتو … خودداری کنید. خوراکی‌ هایی مانند:تخمه آفتابگردان و … صدماتی به دندان وارد می‌ کنند، پس تا جایی که ممکن است از مصرف آن‌ها اجتناب نمایید.

برای پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ ها برنامه مسواک زدن را فراموش نکنید. اگر متوجه شدید که پوسیدگی‌ های سطحی در دندان‌ بوجود آمده است، حتماً در اسرع وقت به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید و با هزینه کمتری برای درمان اقدام کنید. چنانچه علائم پوسیدگی و آسیب ریشه دندان را تجربه کردید، سهل انگاری نکنید و هر چه زودتر برای انجام عمل عصب‌ کشی دست به کار شوید. چکاپ‌ های دندانپزشکی را در برنامه سالانه خود قرار دهید، به این ترتیب حتی در سنین سالمندی تمام دندان‌ های خود را حفظ خواهید کرد.و آسیبی به آنها وارد نمیشود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *